• Akıllı Eşleştirme  Genel Parametre Tanımlama (Araçlar) > Seçenekler > Akıllı Eşleştirme

  Akıllı Eşleştirme alanlarını maddeler halinde açıklayalım;

  1.Hesap Kodları Listesi (Satış) : Satış faturaları için; cari kod işlemlerinde eşleştirme türüne göre filtreleme yapmak için kullanılmaktadır. Burada resimde ki gibi 100;120 hesap kodları yazıldığında eşleştirme yaparken belirtilen hesap kodu ile başlayan kodlara göre arama yapar. Yani 100'den 101'e kadar ve 120'den 121'e kadar olan kodlar arasında arama yapabilir. Sadece 100 ile başlayanlara göre arama yapması için bu alana 100 yazmamız yeterli olacaktır.

  2.Hesap Kodları Listesi (Alış) : Alış faturaları için; yani yukarıdaki anlatıma göre burada da alış faturasına uygun kodlara göre filtreleme yapılması sağlanır.

  3.Hesap Kodları Gözardı Listesi : Bu özellikle gösterilen kodların dışında filtreleme yapılması sağlanmaktdır.

  4.Hesap Planı XML,TXT Klasörü (Mikro,Logo,Datasoft) : Muhasebe (Mikro,Datasoft,Logo) programından dışarıya atılan hesap planı listelerinin bulunduğu klasörün bulunduğu yolu tanımlamamızı sağlar.

  5.Hesap Planı XML, TXT Karakter Kodlaması : Bu bölüm ise özellikle türkçe karakter hatasının olmaması için kullanılmaktadır.

  oDatasoft (TXT) : ibm857

  oLogo (XML) : Windows-1254

  oMikro (XML) : Windows-1254, UTF-8, ISO-8859-9 bunlardan Mikro v12,Mikro v14 ve Mikro v15 için ayrı ayrı deneyerek yapabilirsiniz. Çünkü kullanmış olduğunuz işletim sistemine göre farklılık göstermektedir.