• 5-Cari Kod İşlemleri  Cari Kod İşlemleri

  Hesap Planımdan Güncelle

  oStandart Eşleştirme: Fatura Çevirici'de yer alan Cari Hesap Unvanı ile Muhasebe programında yer alan Cari Hesap Unvanı aynı olduğunda eşleştirme yapabilir.


  İlgili programı seçerek; hesap planınlarıyla birebir aynı olarak açılmış hesaplarınız varsa, o hesapları kodu cari hesap kodu kısmına otomatik olarak dolduracaktır.  Resim 1:  Hesap Planımdan Güncelle > Standart Eşleştirme > Luca  Resim 2: Luca Programı için Şirket ve Dönem seçimi yapılır.  Resim 3: Hesap Planında olan tanıma göre otamatik olark Cari Hesap Kodu alanı doldurulmuştur.


  Not: Hesap Planı bilgilerine Desteklenen Programlar bölümünden ilgili programı seçerek Hesap Planı Bölümünden kontrol edebilirsiniz.  oAkıllı Eşleştirme - İlk Kelimeye göre: Fatura Çevirici'de yer alan Cari Hesap Unvanı ile Muhasebe programında yer alan Cari Hesap Unvanının ilk kelimesi aynı ikinci kelimenin ilk 3(üç) karakterine bakarak eşleştirme yapar.  Resim 1:  Hesap Planımdan Güncelle > Akıllı Eşleştirme - İlk Kelimeye göre > Luca  Resim 2: Luca Programı için Şirket ve Dönem seçimi yapılır.  Resim 3: Hesap planında ilk kelime aynı ikinci kelimedeki ilk üç (3) karakter aynı ise Cari Hesap Kodu Seç ekranından seçim yapmamız istenir. Örnekte olduğu gibi Yıldız Nakliyat cari hesabı için aşağıdaki kodlardan birini seçiniz uyarısına en uygun olan ilk sıradaki cari olduğu için onu seçiyoruz. Ama bu seçimi Standart Eşleştirmeye göre yapmış olsaydık birebir aynı olduğu için ilk kaydı yazacaktı.  Resim 4: İlk seçim yaptığımız kayıt otamatik olarak ilk sıradaki cari kod alanını doldurdu.


  oAkıllı Eşleştirme - Gözardı Kelimelere göre: Fatura Çevirici'de yer alan Cari Hesap Unvanı ile Muhasebe programında yer alan Cari Hesap Unvanındaki Örnek, Tic, San, vb. kısa unvanları belirterek eşleştirme de bunların dikkate alınmaması sağlanabilir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için:  Araçlar Menüsü > Akıllı Cari Kod Bulma - Gözardı Kelimeler penceresi açılarak gözardı kelimeleri kaydetmemiz gerekmektedir.  Resim 1:  Hesap Planımdan Güncelle > Akıllı Eşleştirme - Gözardı Kelimelere göre > Luca  Resim 2: Luca Programı için Şirket ve Dönem seçimi yapılır.  Resim 3: Kayıtlar otamatik olarak cari kod alanını doldurdu.  Resim 4: Gözardı kellimeleri Araçlar > Akıllı Cari Kod Bulma - Gözardı Kelimeler  Resim 5: Akıllı Eşleştirme - Gözardı Edilecek Kelimeleri bu pencereden ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.


  Cari Kod Kopyala

  oCari Kodu -> Ba Bs Cari Kodu: Cari Kodu -> Ba Bs Cari Kodu : Cari Hesap Kodunda olan hesap kodlarını Ba/Bs Cari Kodu (Luca için) bölümüne kopyalar.

  oBa Bs Cari Kodu -> Cari Kodu : Ba Bs Cari Kodu -> Cari Kodu : Ba Bs Cari Kodunda olan hesap kodlarını Cari Kodu bölümüne kopyalar.