• Datasoft 70 Fiş Aktarma İşlemleri

  Datasoft 70 Fiş Aktarma İşlemleri   Fatura Çevirici'den Muhasebe Fişi Oluşturma  Resim 1: Fatura Çevirici programında muhasebe fişi oluşturmak için gerekli tanımlamalar yapılır. Ardından DIŞARI AKTAR -F2 butonuna tıklanır.  Resim 2: Aktarım Formatını Seçiniz listesinden Datasoft 70 veriyonunu seçiyoruz.  Resim 3: Farklı Kaydet ile D sürücüsüne Datasoft-Fatura-Aktar adında bir klasör oluşturup Dosya Adına fatura.txt veriyoruz. Ardından Kaydet butonunu tıklıyoruz.  Datasoft'a Muhasebe Fişi Aktarma


  Datasoft muhasebe fişi aktarmak için sırasıyla şu adımlar takip edilir.

  Datasoft Programı açılır

  Genel Muhasebe

  Firma Seçimi

  P-Parametreler Menüsü

  G-Export/Import İşlemleri

  B-Fişler


  1.Yapılacak İşlem: Muhasebe fişini Datasoft'a aktaracağımız için Import u seçiyoruz.

  2.No Aralığı: Fiş numarasının başlangıç ve bitişini veriyoruz. Örnek olarak verdiğimiz fiş numarası 28 ve 10'ar günlük fiş yaptığımızda bitiş fiş numarası 30 olmalı. Fakat kullanıcılar bitiş numarasını yanlış verebiliyorlar biz örneğimizde fiş numarası 1 vermiştik buradaki tanımımızda da 1 ile başlayıp 999 ile bitiriyoruz.


  NOT: Datasoft' ta var olan bir fiş numarası tanımlaması yapmayınız. Var olan fişi bozabilirsiniz. Fiş tanımla için Fiş No kısmına bakınız.


  3.Tarih Aralığı: Fişlerin listesinde olan tarih aralığı aktarım 1 aylık dönem olursa ayın 1 ile son tarihini yazıyoruz. Farklı tarihler varsa tüm dönemi verebilirsiniz. Örneğin 01.01.2015 - 31.12.2015 şeklinde.

  4.Fiş Tipi: Fiş tipi olarak Tüm Fişler, Tahsil, Tediye ve Mahsup Fişlerinden birisini seçmenizi sağlar.

  5.Referans Tarihi: Referans tarihi çalışılan dönem yılının başlangıç ve bitişini belirtmeniz için kullanılır.

  6.Dosya Tipi: Fatura Çevirici programından oluşturulan dosya tipi txt'dir. Yani Text'tir. o yüzden Text seçilir.

  7.Çalışma Dizini: Hesap planında da olduğu gibi oluşturulan fişi bir klasöre tanımlamak karışıklık olmasını engellemektedir. Biz bu karışıklığı önlemek için Datasoft-Fatura-Aktar adında D sürücüsünde bir klasör tanımı yaptık.

  8.Kaynak Dosya: Çalışma dizini içerisinde kaydettiğimiz muhasebe fişi dosyasını tanımladığımız yerdir. Burada dosya uzantısını yazmayı unutmayınız. Örnek te gösterildiği gibi fatura.txt şeklinde tanımlamalısınız.


  9.İşleme Başla butonuna tıklayıp aktarımın tamamlanmasını sağlarız.  Aktarılan Fişi Datasoft'ta İncelemek


  Datasoft muhasebe fişi görmek için sırasıyla şu adımlar takip edilir.

  Datasoft Programı açılır

  Genel Muhasebe

  Firma Seçimi

  B-İş İşlemler Menüsü

  A-Fiş İşlemleri


  Fiş No kısmına 1 yazdığımızda  Resim 1: Fiş Numarası 1 olan kayıt listelenmektedir.  Resim 2: [Esc] Menü kulanarak detayları incelemek.  Resim 3: [Esc] Menü ile açılan harf kodları ile detay incelemesi yapmak. Biz burada A: Blg. Notunu görmek için A harfine tıklıyoruz ve Fatura Çevirici'de Açıklama(fiş) bölümüne yazdığımız bilgi notunu görüyoruz.  Resim 4: Fatura Tipini göstermek.


  Not 1: Biz burada Fatura Çevirici'den oluşturulan bir fişi Datasoft 70 versiyonuna aktarımını özet olarak göstermeye çalıştık. Siz aktarılan muhasebe fişini detaylıca inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Sorularınız için destek ekibimize e-posta veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.


  Not 2: E-defter mükellef kayıtlarına uygun veri aktarımı yapmak için Datasoft 70 versiyonu kullanıyor olmanız gerekmektedir.


  Fatura Çevirici'yi sorunsuz kullanmak için tanıtım videolarımızı mutlaka izleyiniz veya destek ekibimizle irtibata geçiniz
   Fatura Çevirici'den Datasoft programına örnek fatura aktarımı (SESLİ)